Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Tekrarlayan KBB problemlerim var..

Mesaj: Merhabalar. Sorunumu anlatmaya başlamadan önce online olarak sağlık sorunlarımızı danışabileceğimiz bir sistemi biz hastalara sağladığınız ve bu sistemi ayakta tuttuğunuz için siz değerli hekimlere teşekkür etmek istiyorum, bizim için gerçekten çok değerlisiniz.

18 yaşındayım ve sorunlarım yaklaşık 1,5 yıl önce başladı. Sinüzit belirtileri gösteriyordum: geniz akıntısı, burnun ön tarafından iltahaplı sarı akıntı, baş ağrısı, halsizlik. Doktora gittim ve önerdiği sinüzit tedavisine yönelik ilaçları kullandım. Bu süre sonunda burnun ön tarafından gelen iltahaplı akıntılar ve baş ağrılarım düzeldi; fakat geniz akıntım, halsizliğim, sürekli devam eden hastalık hissim geçmedi.
Çektirdiğim tomografilerde de sinüslerimdeki iltahapların kaybolduğu görülüyordu. Fakat yanaklarım, kaşlarım ve gözlerimin çevresi bastırıldığında veya hafifçe vurulduğunda ağrıyordu. Bu durum sonucunda sinüzitin tamamen iyileşmediği sonucuna varıldı ve ilaç kullanımına devam ettim. İlaçların yüksek dozda kullanımıyla karaciğer fonksiyonlarım normal değerlerinden saptı. Bunun sonucunda uzman bir Gastroentrolog ve bir Hematolog gözetiminde tedavi oldum ve karaciğer ve kan değerlerim de normal seviyelerine geri döndüler. KBB'yle ilgili şikayetlerimde bir değişme olmaması sonucunda tekrar başka bir uzman doktora göründüm ve kendisi Septum deviasyonum olduğunu saptamakla beraber geniz etimin de alınması gerektiğine karar verdi. Sürekli halsiz ve hasta hissediyordum. En ufak bir uykusuzluk, fiziksel aktivite beni adeta mahvediyordu.
Gün boyunca hastalık hissi devam etmekle beraber; kimi anlarda bu rahatsız hal doruk noktalara çıkıyordu. Bu anlarda; alnımda bir sıkışma hissi,şakaklarıma bastırma ihtiyacı ve gözlerimin çevresindeki, kaşlarımdaki, alnımdaki ağrılar iyice kendini belli ediyordu. Özellikle sabahları çok ama çok halsiz, sersem uyanmakla beraber genzimde de katılaşmış, sarı-yeşil renkli ve yoğun bir akıntı buluyordum.Gün boyu da geniz akıntım sabahki kadar katı olmasa da; rengini koruyordu. Saydam ve parlak değil, sarı-yeşil ve mattı.
> Doktorum olacağım bir septum ve geniz eti ameliyatından sonra bu sorunlarımın düzeleceğine karar verdi ve yaklaşık Şubat ayında gereken ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra burnumdaki deviasyon düzeltilmişti; fakat sol burun deliğimden rahat nefes almama rağmen sağ burun deliğim ameliyattan önceki hale göre daha tıkalıydı. Bu durum düzelmeyince endoskopi yöntemiyle burnuma bakıldı ve sağ tarafta bir etin ( daha detaylı bilgi elde edemedim) bir hata sonucu tam olarak alınamadığını ve bunun ikinci bir operasyonla düzeltilebileceğini doktorumdan öğrendim. Bu arada sol taraftan rahat nefes almama rağmen şikayetlerimde bir değişme olmamıştı.
> Sözkonusu ikinci ameliyatımı 1,5 ay önce oldum. Doktorum ameliyattan sonra 1 ay içerisinde kendimi toparlayacağımı ve şikayetlerimin deüzeleceğini söyledi; fakat 1 ay geçmesine rağmen ne şikayetlerimde ne de burnumun sağ tarafındaki tıkanıklıkta ikinci ameliyattan sonra da hiç bir değişiklik olmamıştı. Sorunun geçmemesi üzerine burnum bir grup hekim tarafından daha detaylı biçimde incelendi ve tıkanıklığın sebebinin "konka" diye adlandırdıkları bir yapıdan kaynaklandığını, bu durumun çok nadir oluştuğunu ve 2 ay daha bekleyip düzelmezse üçüncü bir operasyona gerek olabileceğini söylediler.
> Özetleyecek olursak; şu andaki şikayetlerim; sürekliliğini koruyan halsizlik, yanaklarım, kaşlarım ve göz çevremdeki hafiçte bastırıldığında veya vurulduğunda oluşan ağrılar, gün içinde zaman zaman oluşan ve uzun süre geçmeyen( 3- 4 saat), baş ağrısı olarak tanımlayamayacağım fenalaşma, alnımda sıkışma hissi, göz çevresi ve yanaklarımdaki ağrılarda artma, şakaklarımı ovma isteği, halsizlikte ve hastalık hissinde artma, sabahları oldukça yorgun ve sersem kalkmam ve genzimdeki 1,5 yıldır devam eden sarı-yeşil renkli yoğun akıntı.
> Size sorularım şunlar olacak: 1,5 yıldır devam eden bu şikayetlerim burnumun sağ tarafındaki tıkanıklık da giderilince düzelecek mi? Eğer bu şikayetlere yalnız burnumdaki tıkanıklık sebep olmuyorsa, nedenleri nelerdir? Daha da önemlisi, yaşamımı gerçekten çok verimsizleştiren ve beni bunaltan bu sorunlarımdan nasıl kurtulabilirim? Sizin görüşlerinizi almak istememin nedeni 2. ameliyatımdan sonra gittiğim doktorun bu sorunlarımın burun tıkanıklığım geçse bile belki düzelmeyebileciğini söylemesi ve bununla beraber bir öneri de getiremeyişi. Operasyonu yapan önceki doktorumla çelişen bu görüşleri aklımı bayağı karıştırdı; sonuç olarak rahatsızlıklarımın nedenleri ve bunların ortadan kalkması için tatminkar bir çözüm yolu bulamadım.
İlginiz için tekrar çok teşekkür ediyorum.


Not: Sigara veya alkol kullanmıyorum ve herhangi bir şeye karşı allerjim yok.


Saygılarımla,Sayın Hekimonline kullanıcısı,

Öncelikle geçmiş olsun diyoruz.KBB ile ilgili bundan sonraki ameilyat kararlarını , bulunduğunuz yerdeki Tıp Fakültelerinin ,KBB Anabilimdalı tarafından verilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz.
Ayrıca, şikayetlerinizin başka bir sebepten kaynaklanması ihtimaline karşı bir dahiliye-Göğüs hast uzmanınca muayenenizde uygun olur.Örneğin, halsizlik ,yorgunluk , çalışma performansında düşme,gün içinde bazen önlenemez uyku isteği , Sabah kalktığınızda uykunuzu almış dinç şekilde kalkamama şikayetlerinizin altında uyku sırasında havasız kalıp uyanma diye kısaca tarif edebileceğimiz ''Uyku- Apne Sendromu'' ile bağlantılı olabilir.Son 20 yıl içinde mahiyeti çok daha iyi anlaşılan bu sendromun kesin teşhisi, Uyku labaratuarlarında yapılacak özel bir test ( Polysomnografi = Uyku testi) ile konur.
Konuyla ilgili geniş bilgileri Ansiklopedi bölümümüzden alabilirsiniz.Yine uzun süreli tedavi ve yapılan ameliyatlara karşın şikayetlerinizde düzelme olmaması, psikolojik yönden sizi aşırı yıpratmış olabilir.Bu konuda bir Psikiatri uzmanının desteği faydalı olabilir.

Saygılarımızla;

 
| Bu hafta 2 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa