Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Lenf Bezi Şişliği

Merhaba;

Yaklaşık iki ay önce boynumdaki lenf bezlerinin şişliği halsizlik, ateş ve karnımın sol tarafında ağrı gibi rahatsızlıklardan ötürü doktora başvurdum. Gerekli tahliller yapıldı ilk başta kulak burun boğazcıya başvurmuştuk daha sonra dahiliyeciye gittik ve karnımdaki ağrının dalağımın şişmesinden ötürü olduğunu söyledi. Ardından hemotologa gittik ve kan tahlillerim yapıldı sonucunda öpücük hastalığı tanısı kondu. Doktor ilaçsız tedavi verdi dinlenmemi söyledi.. Bir kaç günlük dinlenmenin ardından halsizlik ve ateş geçti dalağımdaki ağrıda bir hafta gibi sürede geçti fakat boynumdaki şişlikler geçmedi .Zamanla geçeceğini düşünerek bekledim. Fakat 2 ay gibi bir süreyi aşmış olmama rağmen boynumun iki tarafındaki şişlikler hala şiş. Fakat ilk başlarda olduğu kadar büyük değiller.Genede dokununca hissetmek son derece kolay.. Ayrıca başından beri boynumda şiddetli bir ağrı olmadı. Şu anda da herhangi bir ağrı hissetmiyorum. Şişliğin geçmemesinin sebebi ne olabilir sizce? Daha çok gencim 17 yaşındayım ve çok fazla endişe duyuyorum.


sayın hekimonline.com kullanıcısı;


Sayın okurumuz;


Lenf bezlerin şişlik, ateş, karın ağrısı (sol tarafta) şikayetleri ile Dr. başvurmuşsunuz.Sizi endişelendiren durum 2-ay geçmesine rağmen boyundaki şişliğin geçmemesi olduğu anlaşılıyor.

Yapı olarak, lenf bezleri vücutta lenf doşlaşımı üzerine yerleşmiş immun organlardır.Fiziki incelenmede bazı lenf nodüllerinin (bezenin) saptanması her zaman bir patolojiye işaret etmez.

Lenf bezlerin şişliklerin değerlendirmesinde hastanın Klinik öyküsü çok önemlidir. Daha önce geçirilmiş hastalıkları,uygulanan tedavileri,kişisel alışkanlıkları dikkate alınmalıdır.Kişinin genel durumu, bölgesel ve/veya genel infeksiyon belirtilerinin olup olmaması, kilo kaybı, ateş, halsizlik gibi öyküleri dikkatli incelenmelidir.Lenf bezlerin şişlik ile beraber sertliği, hareketliliği ve hassaslığı de önemlidir.Lenf nodüllerinde büyümeye neden olan sebeplerden bazıları ise:

-Basit gribal infeksiyonlar,
-Bazı infeksiyon hastalıkları,
-Bazı depo hastalıkları,
-Lenfoid dokunun bazı habis hastalıkları ( Lenfoma vs.)

Lenf nodüllerinde büyümeye neden olan olayların büyük çoğunluğu İnfeksiyonlar, iltihabi ve immun hastalıkları oluşmakla beraber birçok değişik hastalıkları olabilir.Özellikle infeksiyon hastalığı geçirilmiş ise Lenf bezleri hissedilir büyüklükte kalıcı olabilirler.

Size önerimiz; yaptırmış olduğunuz bütün tetkikleri ile beraber bir iç-hasalıkları uzmana görünmenizdir.

Uzm.Dr. Kürşat ALAN
Dahiliye Uzmanı


 
| Bu hafta 2 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa