Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Gebelikte Diyabet

İyi günler.
Ben 8 haftalık hamileyim 6. Haftada tip 2 şeker teşhisi kondu.Diyete başladım 2 haftadır. 10 gündür de evde şeker takibi yapıyorum.Açlık şekerim 100 ün altına düşmüyor kahvaltıdan sonraki 1.saat değerlerim sırasıyla 156,165,121,145,134,135,152,156 öğlen ve akşam değerlerim ise hep normal çıkıyor.
Sorum şu: Anladığım kadarıyla açlık ve kahvaltıdan sonraki tokluk değerlerim diyetle sonuç alamıyor. Bu durumda İnsüline başlamam gerekiyor mu, Bu şeker değerlerinin Bebeğime zararı ne düzeydedir en kısa zamanda yanıtlayabilmenizi umut ediyorum.


sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Gebelikte döneminde gelişen kan şekeri yüksekliğinin tedavisinde öncelikle diyet ve egzersiz önerilmektedir. Diyet ve egzersiz önerilmektedir. Diyet ve egzersiz ile hedef değerlere ulaşılmadığında yani; açlık kan şekeri 95mg/dl, tokluk 1.saat 140mg/dl,2.saat 120mg/dl, değerlerini geçiyor ise insülin tedavisi başlanmalıdır.

Tedavide amaç açlık kan şekerinin 90mg/dl ve tokluk 1.saat kan şekerinin 120mg/dl nin altında olmasını sağlamaktır.

Gebelik döneminde kan şekeri yüksek seyreden annelerin bebeklerinde (özellikle açlık kan şekeri 105mg/dl’nin üzerinde ise);fetal asidoz,intravterin fetal ölümler,iri doğum(4500gr ve üzeri),doğum travması,doğum sonrasında hipoglisemi(kan şekerinin fazla düşmesi),sarılık hipokalsemi(kalsiyum seviyesinin düşük olması)görülme sıklığı artmıştır.

Açlık ve kahvaltı sonrası 1.saat kan şekeri değerlendiriniz hedef değerleri geçmektedir. Bunun için Diyetisyen yardımı ile kilonuza ve gebelik haftanıza göre uydun diyet hazırlanmalıdır. Öngörülenden fazla kilo almamanız gerekmektedir. Yüksek tansiyonunuz ve düşük tehdidiniz yok ise günlük 40–45 dakika yürüyüş veya egzersiz yapmanızı öneririm. Bunlara rağmen hedef değerlere ulaşamazsanız insülin tedavisine başlanmalıdır.

Sağlıklı günler dileriz.

Uzm. Dr.Sibel ATALAY
İç Hastalıkları Uzmanı

 
| Bu hafta 2 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa