Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Kalça Protezi Ameliyatı

Merhaba..ben 10 yaşında kalça çıkıklığı ameliyatı geçirdim..belli aralıklar ile tabi iki kalçamdanda.şimdi 26 yaşındayım ve evliyim.iki kalçama da protez takılması gerekiyomuş.bunun bana zararları olur mu evliğimi ve yaşamımı etkiler mi?onun hayatına da ipotek koymadan bu ameliyatı olmadan önce eşimden boşanmalımıyım sizce... çok korkuyorum.şimdi zaten 2 tane platin var,protez olunca hayatımda nasıl değişikler olur.
saygılarımla.


sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Her iki kalçanıza, eğer yapacak bir şey kalmamışsa total protez takılması ameliyatı yapılabilir. (Ağrılarınız medikal tedavi ile istirahat halinde dahi geçmiyorsa), Keza ağrılarınız işinizi sosyal ilişkilerinizi etkiliyorsa, total protez ameliyatı olabilirsiniz.

Size zararı olur mu? Sonuçta ameliyat oluyorsanız ve kalça ekleminiz değiştiriliyor. Bunun size getireceği bir takım negatif durumları olur. Bu olumsuzlukları sizin kalça eklemlerinizin şu an ki pozisyonları ile geçireceğiniz ameliyatın başarı düzeyi çok etkiler. Bu yüzden size peşinen bişey diyemeyeceğim. İşlerinizi ve sosyal ilişkilerinizi etkilemeyecek düzeyde başarılı bir ameliyat şansınızı da göz ardı etmeyin. Net bir şey söylemek için, muayene olmanız ve grafilerinizi görmemiz lazım.

Evlilik konusuna gelince, bildiğim kadarıyla medeni kanunumuzda kalça protez ameliyatı olanları boşanmıyorlar. Yani boşanmanıza gerek yok, Bu ameliyatlar ev işlerinizi ve sosyal ilişkilerinizi bozacak ve engelleyecek, sizi yatağa veya koltuğa (oturmaya) mahkum edecek ameliyatlar değil Amaç, şuan ki halinizden daha iyi bir durum ortaya çıkarmaktır. Dolayısıyla eğer kalça protez ameliyat endikasyonu varsa, ameliyat olmanız, sorunlarınızı arttırmaz, aksine sorunlarınızın çözülmesine yardımcı olur.

Saygılarımla

Op.Dr.Basri ÖGE
Ortopedi Travmatoloji Uzm. 
| Bu hafta 4 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa