Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Menide Kan Görülmesi

Merhaba menide kan şikayeti ile doktura gittim.bu şikayetim yaklaşık iki yıldır zaman zaman ortaya çıkıyor.değişik sağlık kuruluşlarına müracaat etmeme rağmen rahatlatıcı bir cevap alamadım.size son yaptırdığım raryolojik tetkik sonuçlarını gönderiyorum şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım PROSTAT MRG Klinik Bilgi: Hematüri ve Hematospermi, prostat ve seminal vezikül patolojisi?
Teknik :Body coil kullanılarak transvers planda TM T2A, yağ baskılı T2A koronal planda T2AIVKM verilmesi takiben dinamik olarak aksiyel planda yağ baskılamah T1A ve rutin zamanlı üç planda yağ baskılamak T1A sekansları elde olmuştur.
BuigulanProstat bezi boyutları 41 x ve 28 x 59 mm ölyülmüştür .Prostat bezi periferal zonda bazis düzeyinde orta hatta 6 mm çaplı Tl A'da bez parankimine göre minimal hipointens,, T2 Ada belirgin hiperintens IVKM sonrasında kontrast madde tutulumu göstermeyen kistik lezyon izlenmiştir. Lezyon içersinde noktasal belirgin hipointens öncelikle kalsifıkasyona ait olabilecek sinyal değişikliği izlendi. Lezyorıun ayırıcı tanısında öncelikle orta hatta yer alması nedeniyle utrikül kisti, Müllerian kanal kisti öncelikli olarak düşünülmüştür. Sağda periferal zonda posterior lateral kesimde en büyüğü 7 mm çaplı birkaç adet kist görünümü de izlenmiştir. Kronik prostatite sekonder ? . Prostatik üretra normaldir. Bilateral seminal veziküller normaldir. Ancak semina! vezikül içerisinde orta hattın minimal sağında 10x6 mm boyutlarında öncelikle seminal vezikül kalsirikasyonu ile uyumlu gölünüm 'izi erimektedir. Fjakn'atuar kanallar lokalizasyonunda yer işgal eden lezyon izlenmemiştir. Periprostatik bölgede belirgin patoloji saptanmamıştır. Ancak sağda fîebolitle uyumlu olabilecek " 8 x 5 mm boyutlarında hipointens nodüler konfıgürasyonda görünüm dikkati çekti. Lenfadenopati saptanmamıştır.
Sonuç: Prostat bezinde bazis düzeyinde periferal zonda orta hatta kistik lezyon, lezyon içersinde kalsifıkasyon ile uyumlu olabilecek gcrünüm( utrikül kisti?müllerian kanal kisti?), sağda periferal zonda birkaç adet kistik görünüm (kronik prostatite sekonder ?) Seminal veziküllerde sağda kalsifikasyonla uyumlu olabilecek görünüm


sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Hepospermi orta yaşlı erkeklerde sık, görülen bir yakınmadır. Genellikle seni mal vezikal (meni kesecikleri) mucezası hyperplasisine Ancak meni’nin depolandığı ve geçiş yolundaki organların akut ve kronik iltihaplarındada görülebilir. Tedavi tanıya göre düzenlenir. Sizde MR neticesine göre, kronik prostatit BPH ve muller kanalı kisti var.
Sağlıklı günler dileğiyle.

Saygılarımla
Op.Dr.Özer ALTUNYUVA
Üroloji Uzmanı 
| Bu hafta 12 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa