Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Gebelikte Röntgen Çekimi

Eşim 4 yaşındaki kızımızın ayak bileğinden ve kalçasından röntgen çektirirken röntgen odasında kızımızla beraber bulunmuş.Röntgen çekiminden 2 gün sonra eşimin hamile olduğu orataya çıktı .Bizim hesaplarımıza göre gebe kalınma tarihi 31 temmuz . röntgen de kızımızın yanın da olduğu tarih ise 15 ağustos .Acaba bunun gebeliğine nasıl bir etkisi olur .teşekkür ederim


sayın hekimonline.com kullanıcısı;


Gebelik sırasında çekilen röntgenlerin güvenli olup olmadığını belirlemek karmaşıktır ama, tanısal röntgenin cenin ya da bebeğe zarar vermesi çok nadirdir.Röntgen ışınlarının zarar verip, vermeyeceğini 3 etmen belirler.

1-Radyasyon Miktarı
Cenin yada bebekte ciddi hasar yalnızca çok yüksek dozlarda (50-250) radyasyon oluşur.10 radyasyondan düşük dozlarda hiç hasar oluşmaz. Çağdaş röntgen araçları tipik bir tanısal muayenede çok nadir olarak 5 raddan fazla bir işin yaydığı için bu tür muayeneler genellikle sorun oluşturmaz.

2-Işının ne zaman alındığı
Çok yüksek dozlarda bile yumurtanın yuvarlanmasından önce (döllenme sonrası 6-8 ci günler) dokunun etkilenmesi riski yoktur.Bebeğin organlarının gelişiminin erken döneminde (döllenme sonraki 3 ve 4 haftalar) ve gebelik boyunca merkezi sinir siteminin hasar görme riski vardır.Ama yalnızca yüksek dozlarda bu geçerlidir.

3-Rahmin gerçekten ışına maruz kalması
Günümüzün röntgen aygıtları, görmek istenen alanı bilmekte ve bedenin geri kalan bölgelerini ışına maruz kalmaktan korumaktadır.Röntgen filmlerinin çoğu anne karın ve pelvisine böylece rahme gelen ışınları önlemek için kurşun bir levha ile çekilir. Ama karın röntgeninin zararının olma olasılığı pratikte 10 raddan fzla ışın yaymadığı için yoktur.
Bu bilgiler doğrultusunda,eşinizin kızınızın röntgen çektirirken yanında durmuş olmasının, gebeliği üzerinde herhangi bir zararı olmayacaktır.

Saygılarımla
Op.Dr.Esra GÜNAY
Kadın Hast.ve Doğum Uzm. 
| Bu hafta 1 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa