Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Kulak Çınlaması

Merhabalar;

2001 yılında askerdeyken atış esnasında tüfek sesinden dolayı sol kulağımda çınlama oluştu. Geçen süre içinde son zamanlarda çınlama sesi artmaya devam etti. Psikolojik olarak moralim çok bozuk, diğer sesler bastırmakta zorlanıyor çınlamayı. Konu ile ilgili olarak tedavi olma şansım nedir ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.


sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Çınlama(tinnitus) birçok nedene bağlı olarak gelişebilen bir durumdur.Metabolik hastalıklara( hipertansiyon, diabet, tiroid hormon anomalileri vb) bağlı olabileceği gibi yaşa bağlı olarak gelişen işitme kayıplarında(presbiakuzi), doğumsal işitme kayıplarında, enfeksiyon durumlarında, yüksek gürültüye maruz kalındığında (akustik trawma), kafa içi tümörlerde,dış kulak yolunda sıkışmış kulak kiri olduğunda veya sebebi bilinmeyen(idiopatik) bir çok durumda çınlama oluşabilir.
Sizin şikayetiniz yüksek gürültüye maruz kalmanızın akabinde geliştiği için akustik trawmaya sonucunda olması muhtamel, fakat öncelikle bir odyogram yani işitme testi beraberinde kan biyokimyası ve temporal MR ile değerlendirilmenizde fayda var.Eğer işitmenizde yüksek frekanslarda kayıp var ise iç kulak harabiyetine bağlı çınlama duymanız beklenen bir durumdur.
Tedavide genellikle ilaç tedavisi veriliyor fakat ilaç tedavisine yanıt alınamayan hasta sayısı ne yazık ki çok fazla.İç kulaktaki harabiyet çoğunlukla geri dönüşümsüz oluyor .
Alternatif tedavi yöntemleri de mevcut lazer tedavisi gibi fakat faydası tartışmalı.
Alçak sesli müzik dinleyerek uyumak çınlama sesini maskelemesi açısından faydalı olabilir. Tedavi olma şansınızı söyleyebilmek için deteylı olarak araştırılmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla
Op. Dr. Sara YAZICI
Kulak Burun Boğaz Uzm. 
| Bu hafta 21 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa