Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Akciğer Kanseri ve Nefes Darlığı

Merhabalar

İlk öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Ben 46 yaşında 20 senedir sigara kullanan bir bayanım . Ancak doktorumun tavsiyesiyle 1 haftadır sigarayı bırakmış bulunmaktayım.1 aydır az sıklıklarla iğne batarmışcasına görülen göğüs ağrılarım nedeniyle 2 hafta önce bir kalp vakfına gittim. Orada şikayetlerim üzerine kalp elektromu çektiler ve bir sorun gözükmediğini söylediler. Bunun üzerine Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesine yönlendirdiler. Orada da akciğer filmi ve SFT testi yapıldı. Doktorum bir sorun gözükmediğini %70’lik bir nefes darlığı olduğunu söyledi ve ilaç tedavisine başladı. Sadece kalp elektrosunun yeterli olmayacağını yanı sıra efor testi ve yapılması gereken bir çok test olduğunu ve yaptırmam gerektiğini söyledi.
Ancak benim genetik açıdan kötü bir geçmişim var. Annemi rahim kanserinden babamı gırtlak kanserinden ve 3 sene öncede 38 yasındaki erkek kardeşimi de akciğer kanserinden kaybettik. Doğal olarak diğer insanlara göre daha fazla risk altında olduğumu biliyorum. Ama sizinde sayfanızda okuduğum kadarıyla nefes darlığı akciğer kanserinin belirtileri arasında yer alıyor. Sizce bu rahatsızlığım adına sadece akciğer filmi ve SFT testi yeterlimidir? Yapılması gereken daha ne olabilir. Ne olur bana yardımcı olun. Şimdiden çok teşekkür ederim.Sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Akciğer Kanserlerinde , nefes darlığı ileri dönemlerde gözlenen geç belirtilerdendir. Şöyle ki, nefes darlığının görülebilmesi için Tümörün büyümesi, ana soluk yollarını daraltacak cesamete gelmesi veya tümöre bağlı komplikasyonların ortaya çıkması ( akciğerin bir bölümünün havalanamaması, akciğer zarında su toplanması, enfeksiyon gelişimi gibi ) gerekir.
Genel itibarla nefes darlığının en sık görülen sebebi akciğer kanseri değil, kalp yetmezlikleri ve kronik bronşit, astım, amfizem,bronşektazi gibi akciğerin tıkayıcı hastalıklarıdır.
Kalp yetmezliğinde nefes darlığı daha ziyade eforla, tansiyon yükselmesi atakları ile veya gece gelir, etraflı kardiyolojik muayene, EKG, Eforlu EKG ve en önemlisi Ekokardiogafi tetkikleri ile kalp yetmezliği teşhisi konur.
Tıkayıcı akciğer hastalıklarında ise nefes darlığı, genellikle eforla ilişkili değildir, ataklar halinde gelir. Astım grubunda ataklar arasında hastanın tüm bulguları tamamen normal bulunabilir. Bronşit ve amfizem grubunda ise öksürük, balgam ön plandadır ve özellikle tedavi edilmeyen hastalarda, nefes darlığı aylar ilerledikçe daha da artar. Teşhiste Akciğer Grafileri ayrıntılı göğüs hastalıkları muayenesi, Solunum Fonksiyon testi, allerji testleri, bronkoprovakason testleri vs gibi bir çok test yapılır.
Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da “ Tıp da Hastalık yok, hasta var “ gerçeğidir. Yani bir çok hastada aynı anda birden fazla hastalık bulunabilir ve belirtiler girift olabilir. Her hastanın ayrı bir vaka olarak değerlendirilmesi gerekir ve tedavi tamamen doğru teşhise bağlıdır.
Saygılarımla.

Uzm.Dr.Cevat ŞENGÜL
Göğüs Hast. Uzmanı
 
| Bu hafta 4 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa