Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Tükrük bezi biopsisi

İyi günler ..ben bazı rahatsızlıklardan dolayı Romatoloğa gittim ,muayene sonrasında benden kan-idrar testleri istedi, sonuçlarına göre ya Lupus yada Sjögren olduğumu söyledi ve bunu kesşnleştirmek için tükrük bezi biyopsisi yapılmasına karar verdi.
Bunun kolay bir işlem olduğunu söyledi. Sorularım şunlar : Acaba tükrük bezi nerede oluyor ? parçamı alacak,sıvı mı ? canım yanarmı ? ( yapılırken ve sonrasında..) (uyuşturucağız ve iğneyle parça alacağız demişti )
Acil yanıtlarsanız çok sevinirim,teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim


sayın; hekimonline.com kullanıcısı

Sjögren hastalığında dış salgı bezlerinin yapısının bozukluğu ve bunun sonucu olarak da xerostomi (ağız kuruluğu) ve xeroftalmi, keratokonjuktivitis sicca (göz kuruluğu) görülür. Otoimmün hastalık grubundan bir bağ dokusu hastalığıdır. Bu hastalıkta major ve minör (Büyük ve küçük) tüm tükrük bezleri etkilenir ,tanı tükrük bezi biopsisi ile konulur.

Major tükrük bezleri parotis, submandibular ve sublingual tükrük bezleridir. Parotis bezleri kulaklarımızın alt kısımlarında çene eklemimize yakın yerleşim gösterirler. Submandibüler bezler çene altında bulunurlar, sublingual tükrük bezleri ağız tabanında bulunurlar. Minör tükrük bezlerimiz ise ağız mukozası içinde ve damakta her alanda bulunurlar.

Genellikle tutulmuş olan büyük tükrük bezlerinden basit bir işlem sonucu,ince iğne aspirasyon biopsisi ile önce lokal anestezi verilip bölge uyuşturularak ağrısız bir şekilde parça alınır. Alınacak parça, ancak bir iğnenin içine sığabilecek kadar,yani çok küçüktür, mikroskopikdir.
Bu biopsi patolojide mikroskop altında değerlendirilir ve reaktif kronik yangısal infiltrasyon gözlenerek tanıya gidilir. Yapılan işlem sonrasında da hastanın ağrısı hafif olur ve ağrı kesici tedavi ile giderilebilir.

Saygılarımla
Op.Dr.Sara YAZICI
Kulak Burun Boğaz Uzm. 
| Bu hafta 74 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa