Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Gebelikte Bilurubin yükselmesi

Mesaj:
Ben 24.01.2005 tarihinde sezaryen ameliyatı ile 2.doğumumu yaptım.3.ayda avuç içlerinde parça parça(hafif) kızarıklık ve kaşıntı(hafif) şikayeti ile dermatologa gittim. Yapılan kan tahlilimde tot. bilirubin:2.07,dir. billuribin 0.38, indir. billuribin 1.69, AST(SGOT):40.30 değerleri sınırların üstü idi. Diğer değerler ve idrar tahlili normal bulundu.
5.ayda yapılan tahlilerde AST 33.95, tot.bilirubin 1.35 değerlerine düşmüştü.
11.ayda yapılan tahlillerde AST 19.59 değerine düştü. Ama bilirubin değerleri tot.bil:1.37,dir.bil:0.27,indir.bil:1.1 hala yüksekti. HBs AG Negatif, Anti HBS Pozitif, anti HBC negatif ile hepatit durumu normal.
Doğum öncesi bilirubin değerleri tot.bil:0.85,dir.bil:0.17,indir.bil:0.68 ile normal sınırlarda idi.
Görüş ve önerilerinizi rica ediyorum.
Tekrar teşekkürler.
Saygı ve sevgilerimle

Sayın hekimonline.com kullanıcısı

Tetkiklerinize bakılırsa Gebelik sırasında karaciğerde bir etkilenme söz konusu olmuş.Gönderdiğiniz e-maili değerlendirerek herhangi bir teşhise gitmemiz mümkün (ve doğru ) değil.
Genel olarak gebelikte görülen karaciğer etkilenmelerini hakkında sizi bilgilendirmek daha doğru olur kanaatindeyim.
Gebelikte görülen karaciğer hastalıkları iki kategoriye ayrılmaktadır: Birincisi gebelik esnasında ortaya çıkan ve gebeliğe özgü olan karaciğer hastalıkları olup, bunlar hiperemezis gravidarum(gebelikteki aşırı kusmalar), gebeliğin intrahepatik kolestazı (GİHK )(karaciğer içinde safra akımının yavaşlaması veya durması) gebeliğin ani gelişen yağlı karaciğeri, gebelik toksemisi (gebelik zehirlenmesi) ve HELLP sendromudur. İkincisi ise akut viral (mikrobik) hepatit gibi gebelikten bağımsız olarak gebelik esnasında ortaya çıkan yada kronik (müzmin) hepatit ve karaciğer sirozu gibi gebelikten önce var olan, yani gebeliğe özgü olmayan hastalıklarıdır.

1-Hiperemezis gravidarum (gebelikteki aşırı kusmalar)

Tüm gebeliklerin yaklaşık %50-90’ında bulantı ve kusma ortaya çıkmaktadır.Hiperemezis gravidarum ise sıvı - elektrolik kaybı ve beslenme bozukluklarına yol açan şiddetli kusmalarla karakterizedir ve genellikle 25 yaşından genç, kilolu, çok doğurmuş kadınlarda ve çoklu gebeliklerde daha sık görülmektedir. Genellikle gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkmakta, kural olarak gebeliğin yirminci haftasına kadar kaybolmaktadır. Ancak bazı olgularda tüm gebelik boyunca sürebilmektedir.Hastalıkta serum transaminaz değerleri (SGOT-SGPT) normalin 3 katına kadar yükselebilir ve hafif bir bilurubin yükselmesi görülebilir.Hiperemezis gravidarumda ,sebebi bilinmeyen bir karaciğer hasarı vardır.Bu hasar gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ve gebelik sonrasında kaybolur.

2-Gebeliğin İntrahepatik Kolastazı (GİHK )

Gebeliğin intrahepatik kolestazı (GİHK), birlikte sarılığın bulanabildiği kaşıntı ile karakterize, genellikle 4. ve 6. aylar arasında ortaya çıkan ve östrojenin suçlandığı, ancak nedeni tam olarak açıklanamamış bir klinik sendromdur.Klinik tablo hafif kaşıntıdan sarılığa kadar değişik şekillerde olabilmekte, kaşıntı el ve tabanlarda dahil ve özellikle geceleri olmak üzere vücudun her yerinde ortaya çıkabilmektedir.Kaşıntı doğumdan sonra iki gün içinde kaybolmakta; nadiren iki haftaya kadar uzayabilmektedir.
Hastalık, sonraki gebeliklerde tekrarlayabilmekte; oral kontraseptif (gebeliği önleyici hap) kullanımı halinde kaşıntı ortaya çıkabilmektedir.GİHK olgularının safra taşı hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu bildirilmektedir

3-Gebelikte ani ortaya çıkan Karaciğer Yağlanması

Bu tablo genellikle gebeliğin son üç ayında görülen ve ölümcül olabilen bir hastalık olup ilk gebelikte, ikiz yada erkek fötüse sahip gebelerde daha sık ortaya çıkmaktadır.Klinik, görünüm belirti vermeyen hafif transaminaz (SGOT ve SGPT)yükselmelerinden ,hızla gelişen karaciğer yetersizliğine kadar uzanan değişik tablolar şeklinde olabilmekte, bu nedenle tanıda güçlükler yaşanabilmektedir.Hastalık genellikle gebeliğin 30-38. haftalarında ortaya çıkmakta ve başlıca belirtileri bulantı, kusma ve karın ağrısı olup, 7-10 gün kadar sonra sarılık gelişmektedir.

4-HELLP Sendromu

HELLP sendromu, kanda ertirosit yıkımında artma , karaciğer enzimlerinde yükselme ve kanda ''pıhtılaşma hücreleri'' olarak bilinen trombositlerin sayısında düşme ile karakterize bir hastalıktır. En sık görülen şikayet karın ağrısı olup olguların % 65'inde ortaya çıkmaktadır. Çoğu hasta nonspesifik bulgulara sahip olup, tanı gebelik zehirlenmesi (Preeklampsi-gebelik toksemisi) hastalarında yapılan laboratuar incelemeleri esnasında konulmaktadır. Gebeliklerin %3-10’unda preeklampsi(gebelik zehirlenmesi), preeklampsili hastaların yaklaşık %20’sinde ise HELLP sendromu gelişmektedir.HELLP sendromlu olgularda sonraki gebeliklerde hastalığın tekrarlama riski %4-27, preeklampsi gelişme riski ise %23-43 olarak bildirilmiştir. Hastalık, gebeliğe son verilmesiyle gerilemektedir. Karaciğer enzimlerindeki (SGOT_SGPT) düzeylerindeki yükselmeler başlıca laboratuar bulgusu olup, ortalama 250 olmak üzere 70 ila 6000 Ü arasında yükselme olabilir.

5-Gebelik Toksemisi -Gebelik Zehirlenmesi- Preklampsi veya Eklampsi

Gebelik toksemisi, gebeliğin 20. haftasından sonra görülen ve sebebi bilinmeyen bir sendrom olup, klinik olarak atyaklarda şişme (ödem), idrarda proteim kaçağı (proteinüri )ve hipertansiyon bulgularının saptandığı preeklampsi yada bu tabloya kasılmaların(konvulsiyonların) eklendiği eklampsi ile karakterizedir.Gebelik toksemisine sahip olguların yaklaşık yarısında karaciğer enzim düzeylerinde hafif yükselmeler saptanmaktadır.Bilirübinler normal yada nadiren 5 mg/ dL’yi geçmektedir...

Gördüğünüz gibi gebeliğe özgü karaciğer etkilenmelerinin sebepleri oldukça fazla .Kesin teşhisinizi ancak sizi muayene eden hekiminiz verecektir.
Saygılarımızla
 
| Bu hafta 18 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa