Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Güneş Allerjisi

Mesaj..3-4 yıl evvel yaz mevsiminde kollarımın koltukaltına yakın iç, ince deri kısmında bir kaşıntı başladı.
İlk yıl sadece kaşımaktan ileri gelen kızarmalar şeklindeki süreç daha sonra kaşıntının başlaması ile kızarıklık oluşmaya başladı.
Daha sonraki yıllarda önce bacağımın birinde gene kasığa yakın iç, ince deride büyük kırmızı kabarıklık başladı ve sonraki sene aynısı diğer bacağıma da geçti.
Önce güneş,havuz, deniz arasında karar veremezken birgün sadece güneşlendiğimde de kaşıntı başlayınca bunun sebebinin güneş olduğunu anladım.
Kaşıntı o kadar şiddetli oluyorki yaz tatillerim bile artık azap olmaya başladı.
İlaç olarak Trovocort kullanıyorum, ama güneş gördüğüm sürece bu da çok etkili olamıyor. Ancak tatil dönüşü iyileşimini hızlandırıyor. Kabarıklıklar küçük küçük değil yaklaşık 4-5 cm çapında ve sert. Kabarıklık yüksek değil. Özellikle bacaklarımdaki bu şekilde koltukaltım ise bu kadar azap verici değil.
Güneşe çıkmadan önce herzaman koruma faktörü yüksek bir krem kullandığımı hatta bu bölgelere oldukça yoğun ve sık uyguladığımıda eklemeliyim.
Cevabınız için şimdiden teşekkürlerimle..


Sayın hekimonline.com kullanıcısı

Güneş allerjisi en zor tedavi edilen allerji tiplerinden biridir. Güneşe maruz kalan hassas insanlarda, hızla gelişen ,kaşıntılı ,ürtikere benzeyen döküntülere sebep olur. Bu kişilerin güneşten mutlaka korunması gerekir.

Güneş ışınları ultraviole ışınları olup, özellikle esmer insanlar bu ışınlara daha dayanıklıdır. Cildi esmer olanlarda melanin pigment tabakası kalın olduğundan güneşe karşı koruyuculuk daha fazladır. Cildi Güneşe karşı hassas olanlar kademeli güneş banyoları yaparak,çok kısa sürelerle, (ilk gün 5 dakika daha sonra bu süreyi yavaş yavaş artırarak )vücutta bu pigment tabakasının gelişmesine olanak sağlamaları gerekir.Bu şekilde dahi allerjik reaksiyon gözleniyor ise, yüksek faktörlü güneş kremleri yerine (sun-blocker) dediğimiz güneşi bloke edici preparatların yanısıra, uzun kollu, bacakları örten beyaz ve ince giysiler, geniş kenarlı şapka ve UV koruyucu gözlükler kullanmalıdırlar. Çok terleyen kişilerin güneş koruyucu kremleri saat başı yeniden sürmeleri gerekir. Güneş allerjisi olanların saat 10.00-15.00 arasında güneşte dolaşmamaları, güneş banyosu yapmamaları, hatta yüzmemeleri gerekir (omuzlar daima suyun üstünde kaldığından güneş yanıkları en çok bu bölgede olur).
Saygılarımızla

 
| Bu hafta 33 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa