Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Kızamık aşısı haberleri hakkında

Kızamık aşısıyla ilgili son zamanlarda çıkan haberler bizi oldukça endişelendirdi.Bu konuyla ilgili acilen bilgilenmem gerekiyor, hele bu durumun sorumlusu dünya sağlık örgütüdür denmesi ortada ciddi bir durumun olduğunu gösteriyo sanırım.Bir dönem çocuklara tek doz uygulanmış .Hangi tarihte başlandığını ve bu uygulamaya son verilerek 2 doz uygulamasına ne zaman tekrar başlandığını,tek doz uygulanmış 12 yaşındaki kız çocuğu için ilerideki risklere karşı ne tür önlemler alınabileceği konusunda ve kızamık aşısının uygulanması rutini konusunda bilgilendirilmemi sağlamanızı rica ediyorum.Saygılarımla Teşekkürler

Sayın hekimonline.com kullanıcısı
Kızamık hastalığı , Zatürre,Orta Kulak İltihabı, Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) denilen özel ve çok talihsiz bir beyin hastalığı gibi ciddi komplikasyonları olan ve aşı ile önlenebilen bir hastalıktır.Aşısız veya yetersiz aşı yapılan bebeklerde kızamık hastalığının ve dolayısı ile komplikasyonların görülme sıklığı artar.
Ülkemizde Kızamık aşısı 1970 yılına kadar tek doz olarak 9. ayda yapılmıştır.
1980 yılında ise yine tek doz olarak 12-15 aylar arasında uygulanmasına geçilmiştir.
1988 yılında Dünya Sağlık Örgütünün önerisi ile kızamık aşısı 9. ayda yapılmaya başlanmıştır. Yine ,İki doz aşı uygulaması 1998 yılında, ilkokul birinci sınıfta ikinci dozun okul aşılama programına eklenmesi ile başlamıştır. Yani 1988 yılında iki dozdan tek doza dönülmemiş, ancak erken görülen ve daha çok ölüme yol açan vakaları önlemek için, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisiyle aşılama yaşı 9. aya indirilmiştir. Şu anki bilgilerimiz ile, 9. ayda aşılanan bebeklerde, maternal (anneden geçen) antikorlar nedeniyle ,aşılanan % 20 çocukta koruyucu antikor gelişmediği bilinmektedir.Yani Dünya Sağlık Örgütünün erken yaşlarda Kızamık vakalarını önleme adına, 9. aya yapılmasını önerdiği kızamık aşısı, eğer tek doz olarak uygulanırsa, %20 çocukta koruyucu olamamaktadır.

SSPE vakalarının bildirim sayısında , 2000 yılından itibaren bir artış gözlenmiştir. Ülkemiz medyasında SSPE insidansındaki bu artış 1988 yılında kızamık aşısında iki doz uygulamadan tek doz uygulamaya geçilmesine bağlanmıştır.Halbuki uygulama, anlattığımız gibi iki dozdan tek doza indirme şeklinde yapılamamış, sadece ilk dozu 9. ayda uygulama şekline dönüşmüştür.
Burada sorun şudur: Eğer çocuklar 9 aylıkken 1 doz aşılanmışlarsa 15 aylıkken 1 doz daha ve tercihen de Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısı olmalıdırlar. Eğer 12 aylıktan sonra tek doz bile aşı olmuşlarsa, bu durumda büyük olasılıkla kızamığa ve dolayısıyla da kızamığın bir komplikastonu olan zatürreye ve çok ender komplikasyonu olan SSPE’ye yakalanmayacaklardır. Yani burada aşının sayısından çok zamanı önemlidir. Kızamık Kızamıkçık Kabakulak aşısının okula başlama yaşlarında 1 doz daha yapılması önerilir.

Saygılarımızla
 
| Bu hafta 73 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa