Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Wirsung Kanalında Taş

Mesaj:Wirsung kanalında mevcut 22 mm taş nedeni ile Kronik Pankreatit hastası olan eşime bugüne kadar yapılan teröpatik ERCP ve ESWL işlemlerinden sonuç alınamamış olup bir sonraki seçeneğin cerrahi müdahale olduğu belirtilmektedir. Pankreasın baş ile kuyruk kısmının tam orta noktasıda bulunan bu taşı çıkarmak için ne tür bir ameliyat yapılması gerekmekte olup TÜRKİYE'de bu ameliyatı yapabilecek yeterlikte mekezler nereleridir.


Sayın hekimonline.com kullanıcısı;

Başlığı merak edip sorunuzu okuyan diğer kullanıcılarımız için öncelikle sorunuzdaki bazı hususları açıklamak istiyoruz.
Pankreas mide arkasına yerleşmiş yaklaşık 100 gr ağırlığında bir organdır.Sindirim sisteminin ana enzim üreten organıdır ve fabrikayla kıyaslanabilir.Birçok pankreas hücresi günde milyonlarca enzim üretir.Pankreas 2 küçük loba ayrılmıştır ve bunun kanalları ana kanal içine girer.Pankreasın ana kanalı (wirsung) , ana safra kanalı ile birlikte ince barsağa girer.Bu girişte “ampulla” denilen bir kabarıklık içinden dar bir kanal vasıtasıyla sıvılar duodenuma dökülür. Her gün yaklaşık 1.5 litre pankreas salgısı duodenuma dökülür.Pankreas sıvısı yaklaşık tüm yiyecek tiplerini sindirmeye yarayan enzimlerden oluşan zengin bir karışımdır. Pankreas kanalında oluşan taşlar eğer sıvı akımını önler ise, pankreas enzimleri geri pankreasa doğru göllenir ve pankreası tahrip etmeye başlar.(Pankreatit)
Hastanızda oluşan bu taşı çıkarmak için, mide ve oniki parmak bağırsağı yolu ile girilmiş ve pankreas kanalının onikiparmak bağırsağına açılan kanalından girilerek taş çıkarılmaya -kırılmaya çalışılmış ama başarılı olunamamıştır.Şu anda yapılacak işlem batın içinden cerrahi operasyon ile taşın çıkarılması işlemidir.
Bu işlem için İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğini tavsiye edebiliriz.
Saygılarımızla
 
| Bu hafta 2 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 

BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa