Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Nöbetçi doktorun erken teşhisi felâketi önledi

Manisa Doğumevi Hastanesi’nde enfeksiyona yakalanan bebeklerde can kaybının artmasını nöbetçi doktor Şirin Çakıcı’nın erken teşhisi ve ilgili mercileri uyarması önledi. Alınan tedbirler sonucu, 16 bebekten 14’ü hayatta kaldı. Böylece olay, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 8 bebeğin öldüğü salgına göre daha az kayıpla atlatıldı. 14-15-16 Temmuz’da Manisa Doğumevi Hastanesi’nde doğan bebekler, yüksek ateş şikayetiyle Moris Şinasi Çocuk Hastanesi’ne gönderilmeye başlandı. Durumdan şüphelenen Doktor Çakıcı, muayene sonucunda bebeklerin nefes almakta zorlandığını tespit etti. İki bebeğin hayatını kaybetmesi üzerine enfeksiyon ön teşhisi koyarak hemen Doğumevi Hastanesi’ne durumu aktardı. Bunun üzerine doğumevi geçici bir süre kapatıldı. Manisa İl Sağlık Müdürlüğü kriz masası oluşturdu. Doğumevindeki sağlık hizmetleri, görevli personeliyle birlikte Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde verilmeye başlandı. Çakıcı’nın gerekli yerlere erken uyarıda bulunması ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün Doğumevi Hastanesi’ni kapatma kararı alması, daha çok bebeğin ölmesini engelledi.

Dr. Şirin Çakıcı, “Böyle bir vakayla ilk defa karşılaştık. Bebeklerdeki solunum yetersizliğini fark edince hemen meslektaşlarımı uyardım. Bunun üzerine harekete geçildi. Amacımız, bu kötü durumu en az kayıpla atlatmaktı. Enfeksiyonu fark etmemiş olsaydık, belki daha fazla bebek ölecekti.” dedi.

Durumu iyi olan bebeklerden Ergün’ün babası Menderes Ergün, Moris Şinasi Çocuk Hastanesi’nde Dr. Şirin Çakıcı başta olmak üzere hademesinden hemşiresine bütün personelin büyük bir özveriyle çalıştığını dile getirdi. Ergün, “Onlar olaya karşı biraz duyarsız hareket etseydi, bugün benimki dahil birçok bebek hayatını kaybetmişti. Özellikle Dr. Şirin Hanım hemen Doğumevi Hastanesi yetkililerini uyardı ve bebek ölümlerinin artmasını önledi.” şeklinde konuşuyor.

Bu arada İzmir ve Manisa’daki hastanelerde tedavi gören bebeklerin bazılarının durumu iyiye giderken bazılarının hâlâ riskli olduğu belirtildi. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakımda olan riskli bebeklerden Çelik’le ilgili olarak Dr. Tarkan İkizoğlu, “Bebek bize nöbet geçirme ve emmede azalma şikayetiyle geldi. İlk muayenede kan şekerinin düşük olduğunu tespit ettik. Şu anda tedaviye cevap veriyor. Kan şekeri düşüklüğünü atlattık.” diyor. Doğumevi Hastanesi’nin ek binasında poliklinik hizmetlerinin başladığı belirtilirken bebeklerin enfeksiyon kaptığı binanın kapalı olduğu ve sterilize çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Öte yandan Bedir ve Satır ailelerinin ölen 2 bebeğine İzmir Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapıldı. Kesin ölüm sebeplerinin belirlenmesi için kan ve doku örnekleri alındı. Otopside, “bebeklerin kesin ölüm sebebi hakkında bir tanı oluşmadığı’’ öğrenildi. Daha sonra cenazeler, ailelere teslim edildi.


ZAMAN
19.07.2005
Muharrem Gökçen
Manisa
| Bu hafta 110 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa