Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


ÖSS öncesi şekerli besin uyarısı

ÖSS sınavına girecek öğrencilerin çikolata ve şeker gibi besinlerin yerine kuru erik ve üzüm tüketmesi öneriliyor.

Sivas İl Sağlık Müdür Yardımcısı Adem Bilgin, çikolata ve şeker gibi besinlerin dikkati ve algılamayı artırdığına yönelik yanlış inanışlar bulunduğunu söyledi.

Bilgin, ''sınav öncesi ve sınavda şeker, şekerleme, çikolata gibi basit şekerlerin yerine, kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinin zengin olduğu taze meyve ve sebze gibi besinler tercih edilmeli'' dedi.

Öğrencilerin sınav öncesi ve sınav sabahı bilinçli beslenmesine özen gösterilmesi gerektiğine de değinen Bilgin, yeterli ve dengeli beslenmenin dört besin grubundaki besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanacağını anlattı:

''Bu besinler süt, yoğurt, et, tavuk, yumurta, peynir ve kuru baklagiller ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhana"

"Önerilen tüketim miktarları ise kişiye göre değişmektedir. Öğrencilerin sınav öncesi ve sınav sabahı yoğun stresin yol açtığı fizyolojik etkilere maruz kaldığı, stres ve heyecanın insan vücudunun enerji tüketimini artırdığı ve bu etkilerin düzenli ve uygun beslenme ile kontrol edilebileceği iyi bilinmelidir.''

Bilgin, ÖSS için son hazırlıklarını yapan öğrenciler için en önemli öğünün kahvaltı olduğuna da dikkat çekti.

Sivas İl Sağlık Müdür Yardımcısı Adem Bilgin, sınav öncesi sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmelere yol açabileceği için dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tercih edilmemesi gerektiğini de vurguladı.

Protein içeren yiyecekler

Bilgin, balık, et, yumurta, fındık, fıstık ve ceviz gibi yiyeceklerin protein içermeleri nedeniyle uyanık kalma ve enerjinin tamamen kullanılmasını sağlayacağını belirtti.

Bilgin, sınavda susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmasını da istedi:

''Sınavda su tüketiminin yanı sıra sıkılmış meyve suyu tüketmenin, hem sıvı ihtiyacını karşılayacağı, hem de konsantrasyonu artıracağı unutulmamalı."

"Kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına böylece stres düzeyinin artmasına neden olabilmektedir."

"Sınav öncesinde çay, kahve ve kola gibi kafein içeren içeceklerin yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli.''

CNN TURK 16.06.2005
| Bu hafta 9 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa