Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Sağlık Bakanlığı ‘can pazarı’na el koydu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün Zaman’ın manşetten duyurduğu ‘Kızılay’ın önünde can pazarı’ başlıklı haber üzerine inceleme başlattı.

Akdağ, Diyarbakır’da yaşanan olayın araştırılması için bürokratlarına talimat verdi. Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı ise Diyarbakır’daki kan simsarlarının Kızılay’ın değil, hastanelerin önünde toplandığını öne sürdü. Taşlı, Türkiye’de kan toplama ve dağıtım konusunda ulusal çapta bir sistem bulunmadığını, bu nedenle kan ihtiyacı duyan vatandaşların zor duruma düştüğünü ifade etti.

Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı, “Hastaneler kan verdikleri vatandaşa ‘gidin yerine bağışçı getirin' diyor. Donör bulamayan vatandaş, çaresiz biçimde simsarlara gidiyor. Bu, dünyada kabul edilmeyen bir sistem.” dedi. Kızılay’a verilen kan için vatandaştan yeni kan istenmediğini vurgulayan Taşlı, Diyarbakır’daki simsarların da hastane bahçesinde toplandığını savundu. Türkiye’de kan konusunda yaşanan sıkıntıları ‘Bölgesel Kan Merkezleri Projesi’ ile aşacaklarını kaydeden Taşlı, “Türkiye çapında kan, gönüllü donörlerden toplanacak. Hastaneler de ihtiyacını, bu merkezlerden karşılayacak. Vatandaşın hastaya kan verildiğinden haberi bile olmayacak.” diye konuştu. Proje için 10 trilyon liralık yatırım yapacaklarını dile getiren Taşlı, kan temini, işlenmesi ve dağıtılması konusunda dünyanın en iyi sistemlerinden birini oluşturacaklarını aktardı. Kızılay, Türkiye’nin 5 büyük iline bölgesel kan merkezleri kuruyor. Proje kapsamında illerde de kan istasyonları bulunacak. Kan sadece gönüllü, kayıtlı ve güvenilir donörlerden toplanacak. Hastaneler kan ihtiyacını vatandaşa değil, online bilgisayar sistemiyle kan istasyonlarına iletecek. Görevliler istenen miktarda kanı hastaneye ulaştıracak. Proje Sağlık Bakanlığı’yla işbirliği halinde yürütülüyor.

Simsarlar kan pazarlamayı sürdürdü

Öte yandan Diyarbakır’da yoksul vatandaşların kan ve organlarını pazarlayan simsarlar, ‘vatandaşa yardımcı olmak için’ faaliyetlerini dün de sürdürdü. “Vatandaşların hem paralarını hem de dualarını alıyoruz.’’ diyen simsarlar, çalışmaları için herhangi bir engel olmadığını iddia etti. Simsar Şaban K., Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Tufan Tuğrul’un haberde yer alan açıklamasına da tepki gösterdi: “Kan Merkezi kurulmadan önce yani 25 yıldan fazla süredir burada bu işi yapıyorum. Bunu Dr. Tufan Tuğrul da biliyor. Bir gün gelip de ‘yaptığınız iş yanlış’ demedi. Çünkü o da biliyor; bulduğumuz kanı hastanelerde doktor kontrolünde alıyoruz. Gazetelerde yer alan, sokakta simsarların sattığı kanın sağlıksız olduğu demecine bir anlam veremiyorum.” Bu işi ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak için yapmaya da devam edeceğini anlatan Şaban K., müşterileri ile görüşmelerini de sürdürüyor. Vatandaşların Kızılay’a güvenmediği için kendisine başvurduğunu iddia eden Şaban K., “Vatandaşlar Kızılay’a kan bağışında bulunuyor. Acil durumlarda kan lazım olduğu zaman da para ile almak zorunda kalıyor. Bundan rahatsız olan vatandaşlar, bana telefon ve adres bilgilerini bırakıyor. Ben de özellikle fakir vatandaşlar kan almaya geldiği zaman bunları arıyorum.” diyor.

ZAMAN
26.04.2005
Necip Çakır, Ankara; Abdurrahman Akın, Diyarbakır

| Bu hafta 5 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa