Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Kurbanlıklardaki Hormona Dikkat!

Veteriner hekimlerden, Kurban Bayramı öncesinde hormonlu hayvanlar konusunda uyarı geldi.

Başta Şanlıurfa olmak üzere özellikle Suriye sınırına yakın illerde Lübnan, Suriye ve İran’dan yasadışı yollarla yurda sokulan hormon ilacının sağlık açısından ciddi anlamda risk taşıdığı belirtiliyor.
Hayvanları 15 ila 20 kilogram ağırlaştıran bu hormon ilacı, iğne olarak uygulanıyor.

Çok sayıda veteriner hekim tarafından da satışı gerçekleştirilen reçetesiz ve ismi dahi üstünde yazılmayan bu ilacın son günlerde Şanlıurfa’da "yok sattığı" bildirildi.

Davul Gibi Şişiyorlar
İlaç kullanılan hayvanların 15 ila 20 kilogram arasında ağırlaştığını kaydeden veteriner hekim Aziz Yalçın, ilaç verilen hayvanların davul gibi şiştiğini söyledi.

Hormonlu hayvan etinin insana sağlığı üzerinde büyük olumsuzluklara yol açtığını ileri süren Yalçın, ilaç verilen hayvanların etini yiyenlerin vücudunda kalıcı izlerin kaldığını ifade etti.

Hamilelerde Düşük Riskine Neden Oluyor
Hormonlu et yiyen hamilelerin düşük yapma riskinin bile olduğunu vurgulayan Yalçın, "Etin tüketilmesi ile vücuda giren hormonun, insan sağlığı üzerinde ciddi zararları var. Hormonlu et vücutta kalıcı izler bırakıyor. Yiyen hamile kadınların düşük yapma riski çok yüksek, erkeklerde ise kadın fizyolojisine has benzer değişiklikler gösteriyor" dedi.

3 Aydan Önce Kesilmemeli
Veteriner hekim Yalçın, ilaç verilen hayvanın üç aydan önce kesilmemesi gerektiğini, ancak ilacın hayvan satıcıları tarafından kurban bayramının hemen öncesinde kullanıldığını anlattı.

Yalçın, "Hormonlu hayvan eti, sağlıklı hormonsuz bir hayvandan ayırt edilemez. Et pişirilse dahi tadı aynıdır. Halk tarafından bu durumun anlaşılması zordur. Ancak laboratuar analizleriyle durum ayırt edilebilir" ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı öncesi bu durumun dehşet ve endişe verici olduğunu belirten veteriner hekim Yalçın, halkın bu konuda mutlaka İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini savundu.

www.trt.net.tr 7 Ekim 2010,Perşembe
| Bu hafta 1 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa