Detaylı/Hızlı Arama
Giriş Sayfası Yap / Sık Kullanılanlara Ekle
 
Ana Sayfa
 
 
 
 
 
 
Sağlık Ansiklopedisi
 
 
 
 
 
Soru & Cevap Arşivi
 
 
 
 
 
Doktorumuza Sorun
 
 
 
 
 
Tıbbi Dosyalar
 
 
 
 
 
Hesaplayıcılar
 
 
 
 
 
Hastaneler
 
 
 
 
 
 
Nöbetçi Eczane
 
 
 
 
 
 
Kan Merkezleri
 
 
 
 
 
 
Site İçi Arama
 
 
 
 
 
 
İletişim
 
 
 
 
 
 


---------------
 
HEKİMONLİNE-XMLXML servisi için Lütfen Tıklayın


Hastaların kilosu kontrol edilecek

Sağlık Bakanlığı, herhangi bir sebeple hastanelere başvuran kişileri kilo kontrolünden geçirecek.

Bakanlık, obez olanların tedavilerinin yapılmasını sağlayacak. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı çerçevesinde, birinci basamak sağlık kuruluşları ve toplum sağlığı merkezlerindeki personel, obezite ile mücadele konusunda bilgilendirilecek. Piyasada zayıflama amaçlı satışa sunulan ürünlere yönelik denetimlere ilişkin mevzuat geliştirilecek.

Obezite ile mücadele çerçevesinde hayata geçirilecek diğer çalışmalar ise şöyle: Sağlık Bakanlığı bünyesinde Obezite ile Mücadele Bilgi Hattı, ALO 184 içinde yer alacak. Gebe ve emziklilik dönemi kadınların düzenli aralıklarla sağlık kuruluşlarına başvurarak kilo kontrolü ile ilgili danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacak. İnteraktif, eğlenceli ve öğretici eğitim teknikleri, bilgisayar oyunları kullanılarak okulöncesi ve ilköğretim çocukları obezite ile mücadele konusunda bilgilendirilecek. Okulöncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite öğrencilerinin yılda 2 kez vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümleri yapılacak. Gıda sanayii üst düzey yöneticilerine obezite ile mücadele konusunda bilgilendirme toplantıları yapılacak.

Gıda ürünleri etiketlerinde uluslararası yaklaşımlar dikkate alınarak, tüketiciyi bilgilendirecek kolay anlaşılabilir ve okunabilir şekilde besin öğeleri tablosunun yer almasının sağlanması, gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda beslenme ve beyanları ile ilgili ilave düzenlemelerin yapılması sağlanacak. Gıda maddeleri ile ilgili medyada yer alan reklamlar ve tanıtıcı faaliyetlere yönelik mevcut yasal düzenlemeler güncellenecek. Özellikle çocuklara ve gençlere yönelik gıda reklamları ile ilgili mevcut düzenlemeler yeniden değerlendirilecek.

ZAMAN 24 Aralık 2009,Perşembe
| Bu hafta 3 kez okundu
| Arkadaşına Gönder | Sayfayı Yazdır | <<< Geri Dön
 
BÖLÜMLER Doktora Sor | Sağlık Ansiklopedisi | Soru-Cevap Arşivi | Downloads | Site içi Arama | Ana Sayfa