Soru Başlığı: Karınca Isırması
Tarih: 2009-04-21

Merhaba,
15 aylık bir oğlum var. Dubai’deyiz şu anda.2 gün önce oyun esnasında bir karınca öldürdüğünü gördüm.bu esnada ısırmış olmalı kı bacağında muhtelif yerlerde kızarıklar oluşmaya başladı. bir ilaç kullanmam gerekli mi?
burada bulabileceğim bir ilaç önerebilir misiniz. ayrıca terleme sonrasinda da sırtında isilik tarzı kızarıklıklar oluşuyor. isilige karsi ne kullanmamı tavsiye edersiniz.
Saygılarımla.


sayın nenehatunhastanesi.com kullanıcısı;

Karınca sokması genellikle ağrılıdır. Sokulan yerde ağrı ve ödem sonrasında püstüler deri lezyonu oluşur. Bazen karınca sokması sonrası, yaygın alerjik reaksiyonlar da gözlenebilir. Böcekler ile ortaya çıkan dermatozlar çocuklarda sıkça gözlenebilir. Böcek ısırıkları genellikle gruplar halinde, kaşıntılı kızarık papüler lezyonlar şeklinde karşıma çıkar. Tedavi çoğu kez semptomatik olup egzamada kullandığımız kremlerden (Impetex, nerisona-c...)ve antihistaminik şuruplardan (allerset,rynset ..) faydalanmaktayız.

İsilik, aşırı terleme veya yüksek ateşe bağlı olarak terbezlerinin tıkanması ve harabiyeti sonucu oluşan bir dermatozdur. Tedavide, serin ortamın sağlanması ve terlemenin önüne geçirilmesi genellikle yeterlidir. Bu bilgiler ışığında, öncelikle bir uzman doktora başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla

Uzm.Dr.Şükran KAHVECİ
Dermatoloji Uzmanı


Soru-Cevap Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/sorular/index.php?id=258