Haber Başlığı: Ok yaydan çıktı
Tarih: 2005-08-13 00:41:51


Batı Sibirya'yı kaplayan 11 bin yıllık buzulların tarihte görülmemiş hızla eridiği, bunun da iklimin değişimini hızlandıracağı açıklandı.


TARİHTE BÖYLE ERİME GÖRÜLMEDİ

İngiliz New Scientist dergisinin haberine göre, bölgede incelemelerde bulunan bilimadamları, gezegenin bu en geniş donmuş bölgesinin, 11 bin yıl önce oluştuğundan beri ilk kez erimekte olduğunu belirledi.

METAN SERA ETKİSİ YAPACAK

Habere göre, yaklaşık bir milyon kilometrekarelik donmuş bölge erirken açığa çıkan milyarlarca ton metan gazı atmosferde birikecek, bu da yeryüzünde sera etkisi yaratabilecek.

DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOL

Oxford üniversitesinden Judith Marquand başkanlığındaki araştırma ekibinin değerlendirmesine göre, Batı Sibirya buzullarının birkaç yıl önce erimeye başlaması geri dönüşü olmayan bir süreç ve yeryüzünün ısınmasıyla yakından bağlantılı.

İklim uzmanları da bu bulgudan kaygı duyduklarını belirterek, dünya ölçeğinde sıcaklık artışına ilişkin tahminlerin gözden geçirilmesi gerektiğine işaret ettiler.

OK YAYDAN ÇIKTI

Bir uzman, “Bu tür doğal sistemler bozulmaya başladığında, ok yaydan çıkmış demektir. Hiçbir fren bunu durduramaz” dedi.

2001 yılında yayınlanan ululsalararası iklim raporunda, dünyada sıcaklığın 2100 yılına kadar 1,4 ila 5,8 derece artacağının tahmin edildiği belirtilmişti.

Haber Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/haber/index.php?sid=436