Haber Başlığı: SSK’lı, karnesini yenilemeden de eczanelerden ilaç alabilecek
Tarih: 2005-04-08 08:26:31

SSK’lıların sağlık karnesi çilesi bitiyor. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Sağlık Bakanlığı, sağlık karnesinin yaprakları biten ya da yenilenmeyen sigortalıların reçete sorununu çözdü.

İki kurum arasında varılan anlaşmaya göre hastaneler, SSK’lıların ilaçlarını kendi kurum reçetelerine de yazabilecek. Böylece sağlık karnesinde sayfası kalmayan ya da eski karne kullanan kişilerin yeni karne almak için sigorta il müdürlüklerinde oluşturduğu uzun kuyrukların da önüne geçilmiş olacak. Bundan böyle devlet hastaneleriyle anlaşmalı üniversite ve özel sağlık kuruluşlarında sigortalıların ilaçları kurumun kendi reçetelerine yazılabilecek. Eczaneler, hastane reçetelerine yazılan ilaçları da verecek. Bu arada karnesi biten vatandaşlar, sigorta il müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturmaya devam ediyor. SSK, hafta sonları bile mesai yapmasına rağmen kuyrukları eritmekte yetersiz kalıyor. Günde 20 bin karne verilirken SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinin ardından bu miktar günde 50 bin adet karneye kadar çıktı.

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devriyle birlikte meydana gelen sıkıntılar bir bir çözülüyor. Bu konuda önemli bir adım da sağlık karnesi konusunda atıldı. Daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yayınladığı genelgeyle hastane ve eczanelerde fotokopi uygulamasına son verilmesi ve 80 kuruşluk muayene ücretlerinin eczanede tahsil edilmesinin ardından şimdi SSK'lıların sağlık karnesi sorunu çözüme kavuşturuldu. SSK ve Sağlık Bakanlığı, eskiyen ya da biten sağlık karnelerini yeniletme zorunluluğunu kaldırdı. Buna göre sağlık karnesinde boş sayfası kalmayan ya da eski tip karne kullanan SSK'lıların bunları değiştirmesine gerek kalmadı. Artık devlet hastaneleriyle anlaşmalı üniversite ve özel sağlık kuruluşlarında sigortalıların ilaçları kurumun kendi reçetelerine yazılabilecek. Eczaneler, hastane reçetelerine yazılan ilaçları da verecek.

Ancak reçetelerde hak sahibinin adı-soyadı, sigorta ya da tahsis numarası, teşhis, tarih ve protokol numarası olacak. Ayrıca reçetede, doktorun adı, diploma numarası, varsa uzmanlık dalını ve görev yaptığı hastanenin adını belirten kaşe ve imzasının da bulunması gerekecek.

Öte yandan hastaneler, SSK'nın daha önce bastırdığı büyük miktardaki 007.1000.013.00 kod numaralı matbu reçete kağıtlarını da kullanabilecek. SSK, isteyen sağlık kuruluşlarına bu reçetelerden dağıtacak.

Bu arada eski karne kullanan ya da karnesi biten vatandaşlar, yaklaşık 2 aydır sigorta il müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. SSK, akşamları ve hafta sonları da mesai yapmasına rağmen bu kuyrukları bir türlü eritemiyor. Daha önce günlük 20 bin civarında karne veren il müdürlükleri, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesiyle günde yaklaşık 50 bin karne vermeye başladı. Binlerce insan, sabahın 04.00'ünde karnesini yeniletmek için SSK önünde kuyruğa giriyor. Yeni alınan kararın sigorta müdürlükleri önündeki bu kuyrukları bitirmesi bekleniyor.


Haber Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/haber/index.php?sid=272