Haber Başlığı: Atkins diyeti keyif kaçırıyor
Tarih: 2004-03-02 22:49:31

Bilim adamı Judith Wurtman, serotonin üretiminin ve bu maddenin beyinde aktif hale gelmesinin, mide tam dolmadan tokluk hissi de sağladığını belirterek, antidepresanların serotonin maddesini aktif hale getirdiğini ve aktif olma süresini uzattığını kaydetti.

Wurtman, serotonin düzeyinin yükselmesini sağlayan karbonhidratların doğal sakinleştirici olduğunu söyledi.

KARBONHİDRATLAR PROTEİNSİZ YA DA AZ PROTEİNLE ALINMALI


MIT’de görevli ekip, beynin, ancak tatlı ve nişastalı karbonhidratlar alındığında serotonin ürettiğini tespit etti. Bilim adamları, karbonhidratların proteinsiz ya da çok az proteinle birlikte alındığında serotonin üretildiğini belirterek, makarnanın serotonin üretimini sağladığını, fakat tavuk ve patates ikilisinin serotonin üretimini engellediğini kaydettiler.


Bilim adamları, karbonhidrat eksikliğinin, beyinlerinde daha az serotonin bulunan kadınlarda daha çok etki ettiğini ifade ettiler.


Duygu dalgalanmalarının genelde akşama doğru ya da akşamları görüldüğünü ve tatlı veya nişastalı gıdalarla kontrol altına alınabildiğini belirten bilim adamları, klinik deneyler sonucunda, proteinlerin insanları asık suratlı, sinirli ve huzursuz yaptığının ortaya çıktığını hatırlattılar.Haber Kaynağı: www.hekimonline.com:Sağlık adına ne varsa.....

Haberin linki: http://www.hekimonline.com/yenisite/moduller/haber/index.php?sid=11